Alavinik – علوی نیک

I'll change rules of life

سایپا و مخفی کاری های پشت سر هم

جهت مشاهده حدود 20 هزار خودرو و مشتری از حدود 160 هزار خودرو، بصورت تصادفی و سانسور چند عدد از آخر شماره تلفن و کد ملی ها از لینکهای زیر استفاده کنید. انتشار این داده ها فقط و فقط در جهت شفاف سازی و اثبات نوشته های زیر می باشد .

در جهت جلوگیری از سو استفاده های احتمالی، لیست موقتا حذف شد

مهم جدید: سرویس نوبت دهی اینترنتی نیز توسط سایپا غیر فعال شد تا جلوی افشای اطلاعات گرفته شود. لینک :
http://www.saipayadak.org/460

تصویر سمت چپ متعلف به 2 روز پیش و سمت راست نیز مرتبط با امروز

جناب آقای رییسی و نمایندگان محترم مجلس ، بنده نه سیاسی هستم نه عضو هیچ گروه سیاسی. فقط یک عضو از مردم هستم که با این روش صدای بخشی از مردم رو به گوش شما میرسونم.

من کی هستم؟

عضو کانال من بشید :


@alavinik_com

شروع داستان:

شروع بر میگرده از زمانی که یک تیبا صندوق دار ثبت نام کردم(از روی بی پولی و اجبار خانواده که ماشین نداریم و بدون ماشین سخته و … ، وگرنه عمرا عمرا سمت سایپا و ایرانخودرو میامدم. ماشین قبلیم رو بدلیل مشکلات مالی در سال 97 فروختم ).
به هر حال ثبت نام شد و موعد تحویل که آذر 97 بود دبه کردند و گفتندنمیدیم و در بهمن 97 تازه دعوتنامه اومد و گفتند بعد 120 روز از تکمیل وجه میدیم (در صورتی که در قرارداد حداکثر 30 روز بعد از تکمیل وجه ذکر شده و اون هم در دی ماه بایستی تحویل میدادند)

در کل الان که این مطلب رو مینویسم حدود 240 روز از آذر97 (زمان واقعی تحویل) و 160 روز از تکمیل وجه (12 بهمن) میگذره و تحویل رو انجام دادند و هستند خیلی از دوستانی که این زمان به 200 روز هم رسیده و هنوز تحویل نشده.

طی این مدت یکی از کارهای من و دیگر مشتریان سایپا شده بود چک کردن روزانه وضعیت خودرو ها و بر اساس تعداد فاکتورهایی که در روز انجام میدادند یکسری تحلیل های عادی انجام میدادیم. و میدیدیم که فاکتور شدنها کاملا بدون منطق انجام میشه و اصلا خبری از فاکتورهای مرتبط با 120 روزه ها(پیش فروشها) نیست. که دوستان در گروه ها عنوان کردند و بعد چند روز سایپا در یک اقدام غیر حرفه ای، با افزودن کد ملی به عنوان یکی از فیلدهای اجباری جدید به بخش فاکتورها، جلوی مشاهده آنها را از ما گرفت (قبلش فقط شماره فاکتور رو میزدیم و میتونستیم بررسی کنیم)

تصمیم گرفتم از مسیر دیگری انجام بدم و تونستم دیتابیسی جامع از خودروها بر اساس وب سرویس های خود سایپا که در بعضی بخشهای سامانه خودش استفاده کرده، جمع آوری کنم (بدون هیچگونه نفوذ یا اخلال در کار سایپا)و تخمین بزنم که روزانه چقدر خودرو مختص چه تیپ خودروهایی و تکمیل وجه های چه تاریخهایی داره فاکتور میشه. alavinik.com/factor

این باعث شد اکثر عزیزان، در این شرایط حداقل بتونند یک مقدار تخمین بزنند و بتونند بفهمند که مثلا حدودا چه تاریخی بر اساس داده های قبلی فاکتور میشه و به ماشینهاشون میرسند. تا اینکه سایپا اون بخش رو هم مختل کرد.

دیگه راه هایی هم بود که به انجام اینکار ادامه بدم، اما تصمیم دیگری گرفتم. و اون هم مقابله با این ساختار مخفیانه سایپا و دیگر دوستانش بود. تصمیم گرفتم لیست کوتاهی از مشتریانش رو که خودرو خریداری کرده و فاکتور شدند رو در این سایت و گروه منتشر کنم تا سندی باشد در کنار دیگر اسنادی که وجود دارد و بدونند که مردم گوسفندان آنها نیستند که هر وقت دلشون میخواد محدود کنند و برنامه ی زندگی مردم رو مختل کنند. و تصمیم گرفتم حرکت جدیدی رو انجام بدم تا به گوش سایپا و دیگر مسیولین برسه.

شاید براتون سوال بشه چرا جلوی فرآیند کاری ما گرفته شد؟

یکی از دلالیل آن، لو رفتن فاکتورهایی بود که غیر منطقی فاکتور و تحویل میشد. به عنوان مثال اون افرادی که به سایپا مراجعه میکردند و داد و بیداد میکردند رو زودتر فاکتور و تحویل، ولی اون عزیزانی که خیلی با شخصیت و مودبانه تماس میگرفتند با واحد شکایات یا مراجعه حضوری داشتند و فرم تسریع رو هم تکمیل میکردند هرگز.

یکی از دلایل دیگر، تعداد فاکتورهایی بود که طی این مدت اعلام میشد در رسانه ها در صورتی که در واقعیت چیز دیگری بود. عملا آن درصدی مورد توافقی که در مورد فروش فوری و پیش فروشها بدرستی رعایت نمیشد.

البته دلایل دیگری هم شاید باشه که در آینده به آن خواهیم رسید.

نکته مهم این هست که در حال حاضر خود مشتری ها هم دیگه وضعیت خودشون رو به سختی میتونند مشاهده کنند و اکثر اوقات با پیام زیر مواجه میشند:

خطا در بررسی وضعیت مشتری توسط خود مشتری

حذف شماره فاکتور از وضعیت مشتری یکی دیگر از تحرکات اشتباه و در جهت مخفی کاری سایپاست. که تعداد واقعی فاکتورها مشخص نشود و خود این شبهات بسیاری دارد. در صورتی که اگر شماره فاکتور ذکر شود با یک جمع و تفریق شماره فاکتور دیروز نسبت به امروز، میتوانست آمار فاکتورها را مشاهده کرد. چراکه پشت سر هم فاکتور انجام میشد و هیچگونه پرشی در این شماره ها مشاهده نشده بود.

توجه : قدیم یعنی دو هفته پیش. نه ده سال پیش

وزیر عزیزی که با طرح مسخره ی فروش فوری موافقت کرد و زندگی هزاران انسان رو مختل کرد

عملا استراتژی هر کی پول بیشتری بده زودتر ماشین میگیره اجرا کردند

یکی از مشکلات اساسی تحویلی ها از زمانی شروع شد که توافق شد تا جهت کاهش قیمت خودرو در بازار ازاد، خودروسازان روزانه بتونند به میزان 20 الی 30 درصد از تولیدشون رو بصورت فروش فوری به فروش برسونند. تاثیر اجرای این طرح بسیار ناچیز و خیلی زودگذر بود. در صورتی که مسلما اگر همان خودروهایی که موعد تحویل آنها گذشته بود رو تحویل میدادند تاثیر آن بسیار بیشتر و نتیجه بخش تر میبود و حق هیچ کس ضایع نمیشد(عملا استراتژی هر کی پول بیشتری بده زودتر ماشین میگیری اجرا کردند). به هر حال سایپا با آن همه خودروی سر رسید شده شروع به فروش فوری و تحویل آنها شد بطوریکه بر اساس نتایج بدست آمده که بعدا کاملا ارایه میشود، این طرح کامل شکست خورده و تنها به نفع برخی سودجویان و به ضرر خریداران واقعی شد.

جدیدا نیز بعد گذشت یک روز از فاکتور شدن هر خودرو، دیگر امکان مشاهده آن در بخش وضعیت خودرو نیست. شاید بهانه ی آنها منابع سخت افزاری و نرم افزاری باشد، ولی از دیدگاه من دلیل عمده آن پنهان کاری دیگریست که رخ میدهد. و نمیخواهند ما متوجه تعداد و اطلاعات خودروهایی که فاکتور شده اند بشیم و براشون دردسر بشیم.

البته ما امیدواریم که این خودروهایی که در انبار ها به بهانه ی کمبود قطعه بودند توسط گروه های مختلف از جمله مجلس و نهادهای مرتبط بدرستی مورد بررسی قرار بگیرد که آیا واقعا این همه خودرو واقعا دارای چه ضعفهایی بودند که چندین ماه انبار شدند (به عنوان مثال خودروی خود بنده طبق گزارش خود سایپا و سند، تاریخ 18 فروردین تولید شده و وارد انبار شده ولی 25 تیر تحویل شده ).

حق الناس؟

آیا میدانید با عدم تحویل خودروهای مردم در زمان مقرر، چند انسان شریف و سالم دچار مشکل اساسی شدند؟ به عنوان مثال اون راننده تاکسی که رو تاریخ تحویل خودرو حساب باز کرده بود و ماشین قبلیش رو فروخت تا ماشین نو بخره و این عزیزان کاری کردند که بجز افکارش، زندگیش نیز نابود و در سخت ترین شرایط  اقتصادی قرارش دادند؟ و هزاران مورد مشابه.

این حق الناس نیست؟ آیا این حرکت بعضی ها بجز خار کردن و بدبخت کردن عده ای، نتیجه ی دیگری هم داشت؟

به خدا این حق الناس نیست. این سودجویی بیش نیست که بهانه تحریم ها و وزیر ساده لوح اجرایی شد.

این فقط یک مورد از بد بختی های ما هست.

همچنین طبق قرارداد نوشته شده خودرو میبایست حداکثر 30 روز پس از تکمیل وجه، خودرو تحویل مشتری شود در غیر اینصورت بایستی شرکت جریمه آن را پرداخت کند. این مورد هم بصورت خیلی حرفه ای با کمک خود مسیولین نادیده گرفته شده و زمان 30 روز رو به 120 روز تغییر دادند. حتی اون 120 روز هم که گفتند تحویل ندادند متاسفانه.

با نشر این مطلب به شفافیت و عدالت خواهی کمک کنید. بدونید ما مردم ایران فقط خودمون میتونیم کشورمون رو بزرگ کنیم.

4 thoughts on “سایپا و مخفی کاری های پشت سر هم

 • علوی نیک
  July 23, 2019 at 10:34 am

  دوستان نظراتتون رو اینجا بنویسید

 • Anonymous
  August 9, 2019 at 11:13 am

  سلام نابغه ی هموطنم، خدابهتون سلامتی، حال خوش و خیر و نیکی عطا کنه

 • نیروانا
  August 9, 2019 at 11:17 am

  سلام نخبه ی هموطن، خدابهتون سلامتی، حال خوش و خیر و نیکی عطا کنه

 • Anonymous
  August 11, 2019 at 10:10 am

  ممنون از شما سلامت و پایدار باشید

Comments are closed.